Перше засідання Комісії Держкіно
1 серпня 2024 року у Державному агентстві України з питань кіно відбулось засідання Комісії, яка обирала Раду з держпідтримки кінематографії.
Держкіно відмовилось допускати журналістів на засідання, лише відбувалась пряма трансляція. У Держкіно зазначили, що медіа не допустили у зв'язку з воєнним станом «через можливу наявність чутливої до оприлюднення в умовах воєнного стану публічної інформації».
Раніше так само у закритому режимі відомство затвердило склад Комісії для проведення конкурсу з відбору членів Ради з державної підтримки кінематографії. Конкурсна комісія: Юлія Шевчук, Андрій Халпачі (був присутнім онлайн), Сергій Борденюк, Вікторія Ярмощук, Дарина Трегубова. Головою комісії обрали Юлію Шевчук, яка власним наказом ввела себе до складу комісії. Кіноспільнота висловила сумнів у прозорості відбору.
Також Держкіно розширило перелік вимог до кандидатів, порушивши Закон України «Про державну підтримку кінематографії», згідно з яким кандидати повинні мати не менше ніж три роки досвіду роботи у сфері кіно як продюсери, кінодраматурги, режисери, юристи, економісти, тощо. Тепер Держкіно вимагає, щоб кандидати вели діяльність, «спрямовану на підтримку країни та її популяризацію за кордоном».
Голова Національної спілки кінематографістів України, член конкурсної комісії, Сергій Борденюк запропонував допустити на засідання журналістів. Натомість усі інші члени конкурсної комісії проголосували проти цього (акторка Дарина Трегубова утрималася). Присутній онлайн Андрій Халпахчі причиною назвав поганий звук, адже «журналісти створять гомін». Голова комісії Юлія Шевчук наголосила, що присутність медіа може створити проблеми для роботи комісії.
Потім члени конкурсної комісії вирішили обрати таємне рейтингове голосування за претендентів (йдеться вже про другий тур). “Всі ми маємо якихось колег і якихось друзів і буде некоректно ображати когось і краще йти шляхом таємного голосування” зауважив член комісії Андрій Халпахчі.
До другого туру допустили таких кандидатів:
- Віктор Андрієнко, актор, сценарист, режисер;
- Дмитро Бабкін, ФОП, який надає послуги компанії «ЕФ Філмз» Андрія Ногіна, продюсера «Світського життя» та інших програм для «1+1 Медіа»;
- Тарас Босак, продюсер («Щедрик», «БожеВільні» та ін.);
- Володимир Войтенко, кінознавець, колишній голова правління Української кіноакадемії, поданий від Спілки кінокритиків України та об’єднання кінодокументалістів «Вавилон 13»;
- Галина Вярвельська, директорка ТОФ «Пілот Продакшнс», від Центру розвитку креативних індустрій;
- Лариса Гутаревич, від Всеукраїнської асоціації жінок у кіно;
- Дмитро Десятерик, кінознавець, від Спілки кінокритиків України;
- Костянтин Дєтковський, від ГО «Хмельницька кінокомісія»;
- Ірина Заря, керівниця мережі кінотеатрів «Оскар»;
- Пилип Іллєнко, продюсер, колишній керівник Держкіно;
- Андрій Коваль, програмний директор телеканалу «1+1»;
- Інна Кочарян, ректорка Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого;
- Олександр Максимчук, юрист, продюсер, висунутий ГО «Тернопільська кінокомісія»;
- Олексій Макухін, гендиректор БФ «Меморіал Голокосту “Бабин Яр”», від «Буковинської кінокомісії»;
- Володимир Мула, продюсер («Юкі»);
- Аркадій Непиталюк, режисер («Уроки толерантності», «11 дітей з Моршина», «Припутні»);
- Андрій Осіпов, голова правління Одеської кіностудії;
- Юлія Пилипенко, колишня керівниця агенції Brandly з холдингу Film.Ua Group;
- Сергій Сторожев, оператор, режисер («Колір помсти», «Милий дім»);
- Денис Тарасов, режисер («БожеВільні», серіали для ТРК «Україна» та «1+1 Медіа»);
- Катерина Третьякова, продюсерка («Кава з кардамоном», «Форт Харків»);
- Сергій Тримбач, голова Національної спілки кінематографістів;
- Олександр Шпилюк, кінокритик.
Не допустили:
- Володимир Авраменко, директор «Укркінохроніки»;
- Віктор Вінтоняк, від Спілки молодих кінокритиків України, в досвіді роботи якого вказано участь в експертних радах УКФ та Держкіно;
- Людмила Горделадзе, від Союзу кінотеатрів України, засновниця ТОВ «Кіноман», колишня директорка кінотеатру «Жовтень»;
- Олена Іванова, архітекторка, співавторка ГО «Коло Медіа», що з 2014 року фіксує руйнування Росією на деокупованих територіях;
- Дмитро Колесников, голова Асоціації з управління аудіовізуальними правами «АРМА-Україна»;
- Сергій Корзаченко, директор Асоціації продюсерів України;
- Артур Лі, голова Київської профспілки «Майстри екрану»;
- Віталій Матвієнко, актор, лінійний продюсер, від Київської профспілки «Майстри екрану»;
- Сергій Міранков, колишній директор Київського туристично-інформаційного центру при КМДА;
- Галина Набаранчук, продюсерка («Зима в огні»);
- Лариса Покальчук, продюсерка, керівниця Платформи української документалістики, від об’єднання «Вавилон 13»;
- Юлія Сінькевич, продюсерка, співзасновниця Української кіноакадемії та премії «Золота дзиґа».
У коментарі журналістам т. в. о. голови Держкіно Юлія Шевчук розповіла, що порядок конкурсного відбору передбачає "лише можливість участі ЗМІ у процесі", а через низку причин, зокрема й тому що "наявність преси під час засідання може викликати певний тиск на членів конкурсної комісії", було вирішено не допустити представників медіа безпосередньо на засідання і тільки провести онлайн-трансляцію. Також вона зазначила, що до другого туру не допустили тих кандидатів, до яких були питання щодо обсягу поданих документів, їхньої форми та змісту. Шевчук додала, що конкурсний відбір відбувається "виключно в межах постанови Кабінету Міністрів", а таємне голосування "є достатньо вільним волевиявленням і воно процедурно передбачене". На питання, як саме було обрано членів конкурсної комісії, Юлія Шевчук не відповіла, лише зазначила, що порядок конкурсного відбору не передбачає інших процедур, окрім як формування наказу головою Держкіно, а всі інші питання варто спрямувати до відомства у письмовому форматі.
Кінопродюсер Денис Іванов у коментарі розповів, що тільки тиск народних депутатів та кіноспільноти взагалі уможливив онлайн-трансляцію (раніше на сайті Держкіно зазначали, що запис засідання буде опубліковано окремо після завершення засідання), і що це "вже є прямим порушенням". Також він додав, що механізм, за яким зараз обирають Раду, не є прозорим, оскільки вже є питання до того, як була обрана комісія і "чому там є люди які представляють компанії і ГО, пов'язані з фігурантами журналістських розслідувань і з попередньою Радою, чому там є голова однієї з найбільших медіа груп України, яка фактично має вже конфлікт інтересів, голосуючи за своїх працівників?"
"Очевидно, що цей процес, який ми зараз спостерігаємо, не є ані демократичним, ані прозорим, ані позбавленим конфлікту інтересів".