Круглий стіл «Нова Наглядова рада Українського культурного фонду: перезавантаження»
6 березня 2024 року в Укрінформі відбулося засідання круглого столу «Нова Наглядова рада Українського культурного фонду: перезавантаження». Тимчасово виконуючи обов'язки Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв представив нову Голову УКФ пані Наталю Кривду та весь оновлений склад Наглядової ради.
Голова комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв на оцінки, що навіть під час повномасштабного вторгнення в Україні дозволяє забезпечити прозорі процеси обрання членів Наглядової ради та Голови УКФ. Його колега по парламенту, пані Євгенія Кравчук, підтримала тезу про повну підтримку комітету зусиль щодо захисту інституцій та адвокатування бюджетного забезпечення.
«Ми зі свого боку безперечно готові разом з міністерством, разом з УКФ, напрацювати всі законодавчі рішення для того, щоб забезпечити захист процедури призначення керівництва УКФ у подальшому. Щоб була захищена незалежність інституції, щоб була захищена прозорість процесів прийняття рішень і розподілу відповідних грошей в УКФ» , - повідомив Потураєв.
Голова аналітичного центру "Інститут законодавчих ідей" пані Тетяна Хутор розповіла про шлях адвокатської кампанії контролю прозорості виборів Наглядової ради УКФ. Вона розповіла, як саме забезпечувалась прозорість процедури.
Для залучення більшої кількості незалежних кандидатів і голосівників було створено медійну платформу з покроковим алгоритмом дій для подачі документів, проведено просвітницький вебінар та прес-конференцію.
Для забезпечення об'єктивності підрахунку голосів, організували паралельний підрахунок голосів у момент голосування.
Для перевірки відповідності кандидатів вимогам закону, перевірили кожного кандидата на основі спеціально створеної Методології.
Для перевірки відповідності організацій, які делегували голосів, МКІП привів списки голосувальників і був проведений аналіз активності громадських організацій та їх зв’язків з кандидатами.
Для привернення уваги громадськості та влади щодо недоброчесності деяких кандидатів створено “Відкритий лист 300 діячів культури до Президента України та МКІПу”.
Задля консолідації зусиль з мистецькою спільнотою, МКІП зажадав діячів культури до обговорення критеріїв відбору кандидатів від Міністерства до Наглядової ради УКФ. Врешті, дискредитовані кандидати зняли свої кандидатури
Для того, щоб не повторилася така ж критична ситуація на наступних виборах, необхідно вже зараз розпочати роботу над змінами до законодавства щодо УКФ. Також пані Тетяна анонсувала 5 рекомендованих кроків для УКФ, МКІП та ВРУ.
«Ми у Фонді дійсно віримо в інституції – у тому, що інституційні рішення мають найкращу перспективу і найкращий вплив, дають нам горизонт і впевненість у тому, що ми на правильному шляху. , які не зайняті на фронті, але забезпечують дуже важливі, серцеві потреби народу і його культури, то така країна і таке суспільство є життєздатними», – підкреслив виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Олександр Сушко.
Екс-членкиня Наглядової ради УКФ Лариса Покальчук озвучила ключові проблеми, які потребують рішення. А саме: процедура затвердження експертів, конфлікт інтересів членів Наглядової ради, проблеми регламенту Наглядової ради, стратегія УКФ, представництво у Наглядовій раді, порядок відкликання членів НР, невиконання антикорупційної програми УКФ, розмежування функцій Дирекції та Наглядової ради.
Анастасію Пеценчук було представлено, як керівницю напряму культурної та освітньої політики аналітичного центру “Інститут законодавчих ідей”, відповідно до формування робочої групи для розробки пропозицій щодо зміни Закону про УКФ.