Кабмін звільнив Марину Кудерчук з посади голови Держкіно

Кабмін звільнив Марину Кудерчук з посади голови Держкіно

Розпорядження від 05 липня 2024 р. № 621-р за підписом Прем’єр-міністра України Д. Шмигаля розміщено на офіційносу сайті Кабміну.

Тимчасово виконувати обов’язки голови Державного агентства України з питань кіно буде Юлія Шевчук, перша заступниця.

Звільнення М.Кудерчук було однією із вимог української кіноспільноти.

"Кіноспільнота неодноразово закликала до відставки з посади голови Держкіно Марини Кудерчук, яка своїми діями та вчинками руйнує систему державного регулювання галузі, дискредитує посаду державного службовця, завдає шкоди українському суспільству та іміджу України в світі, особливо під час повномасштабного вторгнення Російської Федерації. Протягом останніх чотирьох років на ім‘я Президента України, Прем‘єр-міністра та Міністра культури і інформаційної політики було направлено щонайменше три відкритих звернення, що підписали основні кіноорганізації країни і сотні кінематографістів. В цих зверненнях були детально викладені факти порушень законодавства та неефективного використання бюджетних коштів." - сказано у Відкритому листі представників української кіноспільноти і дієвців культури Президенту України, Голові Верховної Ради, Прем‘єр-міністру України.

Кудерчук була призначена на цю посаду у 2020 році. На момент призначення вона була завідувачкою сектору у Державній екологічній інспекції в Запорізькій області. А її досвід у кіно обмежувався роботою з керування муніципальним кінотеатром ім. Довженка, який відмовився показувати історичний фільм про героя УПА в День Незалежності. 

Перебування на посаді голови Держкіно супроводжувалося кількома скандалами, одним з найгучніших став скандал з реорганізацією Довженко-Центру, який призвів до акції протесту. Останнім був скандал з Радою з державної підтримки кінематографії. 7 березня 2023 року Кабмін опублікував постанову № 203, згідно з якою на час дії воєнного стану в країні продовжили повноваження членів Ради з державної підтримки кінематографії. Склад Ради мають оновлювати що два роки, проте Держкіно звернулося до Кабміну нібито через неможливість обрати нових членів Ради. 10 квітня Українська кіноакадемія оприлюднила заяву, у якій висловила свою незгоду з рішенням Кабміну. 12 травня Національна спілка кінематографістів України подала позов проти Кабміну через цю постанову. У листопаді 2023 року суд задовольнив позов проти Держкіно. 23 квітня 2024 року це рішення підтвердив апеляційний суд. А 12 червня 2024 року Верховний Суд України підтримав позов НСКУ та визнав нинішній склад Ради нелегітимним.

Вітаємо усю кіноспільноту із цією перемогою! Разом - сила!